Ochrona danych osobowych nowe rozporządzenie z dnia 25 maja 2018 r.

25 maja 2018 r.  wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Rozporządzenie ma ujednolicić zasady ochrony danych osobowych we wszystkich państwach UE, od 25.05.2018 r. zacznie obowiązywać w Polsce bez konieczności dodatkowej implementacji.

Zmieni się wiele, szczególnie w kwestii podejścia do ochrony danych osobowych osób fizycznych. Zgłoszenia zbiorów danych osobowych zostaną zastąpione obowiązkiem dbania o ochronę danych osobowych już od rozpoczęcia procesów związanych z przetwarzaniem danych. Nowe przepisy wprowadzają m.in. dotkliwe i wysokie kary w przypadku naruszeń zasad przetwarzania danych osobowych, zniesione zostanie ABI na rzecz IOD, pojawi się prawo bycia zapomnianym, obowiązek prowadzenia rejestru czynności i wiele innych.

Zaostrzone zostaną także warunki powołania się przez organizacje na niektóre podstawy prawne przetwarzania danych, jak np. zgodę osoby, której dane dotyczą. W razie wycieku danych osobowych, w kwalifikowanych wypadkach administratorzy danych będą zobowiązani zgłaszać to do GIODO oraz informować osoby, których dane wyciekły.

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany nie pozostaje nam nic innego jak solidnie przygotować się do nowych przepisów. Zapraszamy na szkolenia z naszym ekspertem GIODO. Otrzymają Państwo nie tylko teoretyczne podstawy, ale także materiały do dalszego wykorzystania.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.