Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa firmy i kto może ją prowadzić?

Zatrudniając pracowników na etacie lub na podstawie umów cywilnoprawnych, musimy korzystać z profesjonalnej obsługi kadrowo płacowej. Może się nią zajmować osoba zatrudniona w naszej firmie lub firma zewnętrzna. Stawiając na rozwój zawodowy pracowników oraz chcąc zyskać pewność, że sprawami kadrowo-płacowymi będzie się zajmowała osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, warto zdecydować się na szkolenie kadrowo-płacowe. Wyjaśniamy, na czym polega obsługa kadrowo-płacowa i czy powinna się nią zajmować osoba bez odpowiednich kwalifikacji.

Obsługa kadrowo-płacowa w teorii i praktyce…

Kadry i płace to wymagające wiedzy i odpowiednich kwalifikacji zagadnienia, którymi powinny zajmować się osoby ku temu uprawnione. Ma to związek nie tylko z zawiłością obowiązujących przepisów, których nie sposób zgłębić, korzystając m.in. z internetowych poradników, ale także dość częstymi zmianami, które ich dotyczą. W każdej firmie, która zatrudnia pracowników, konieczne jest korzystanie z profesjonalnej obsługi kadrowo-płacowej, która uwzględnia m.in.:

  • spisywanie i rozliczanie podpisywanych z pracownikami umów o pracę, a także umów cywilnoprawnych,
  • wystawianie zaświadczeń dotyczących stosunku pracy,
  • prowadzenie listy płac,
  • prowadzenie akt personalnych zatrudnionych osób,
  • zajmowanie się rozliczeniami z ZUS i US.

Zakres obowiązków osoby zajmującej się kadrami i płacami w firmie jest bardzo szeroki, co wymusza stałe doskonalenie zawodowe oraz uczestniczenie w szkoleniach pozwalających zdobyć niezbędną wiedzę. Pracodawcy coraz chętniej inwestują w rozwój zawodowy swoich pracowników, zyskując w ten sposób pewność, że funkcjonowaniem kluczowych działów firmy zarządza osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.

Kto może zajmować się obsługą kadrowo-płacową?

Obsługą kadrowo-płacową powinna zajmować się osoba, która zdobyła ku temu odpowiednie kwalifikacje. Osoba wyznaczona do zajmowania się sprawami kadr i płac powinna zdobyć wykształcenie wyższe na kierunkach prawnych lub administracyjnych, dzięki czemu właściwie odnajdzie się w gąszczu obowiązujących przepisów. W celu zyskania wiedzy niezbędnej do tego, aby zajmować się obowiązkami kadrowo-płacowymi można także ukończyć kurs lub szkolenie, którego program pozwala zapoznać się z teorią oraz zyskać praktyczne umiejętności.